Fundacja Św. Jadwigi

Fundacja Św. Jadwigi

więcej aktualności

Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży Sobótka-Bautzen w dn. 11-16.12.2017

Powiatowy Zespół Szkół w Sobótce i Schiller-Gymnasium z Bautzen to wieloletni partnerzy wymiany, którzy zawsze cieszą się na coroczne spotkania w Morawie. W tym roku tematem spotkania było Boże Narodzenie a program spotkania był bardzo wyszukany i urozmaicony.

W dniu przyjazdu po zakwaterowaniu w pięknych pałacowych pokojach wszyscy spotkali się w auli. Runda zapoznawcza po polsku i niemiecku i wiele ciekawych gier i zabaw zapoznawczych prowadzonych przez Agnieszkę.

We wtorek było wiele zajęć do wyboru – prace porządkowe w parku, robienie dekoracji adwentowych, szczególnie pokaźnych rozmiarów wieńca adwentowego, pieczenie pierników, lepienie wigilijnych pierogów z kapustą i grzybami – każdy znalazł coś dla siebie.

We środę wycieczka do Wrocławia, zwiedzanie Starego Miasta i zakupy na jarmarku bożonarodzeniowym.

Program czwartkowy był również bardzo ciekawy i zróżnicowany – prezentacje zwyczajów bożonarodzeniowych, pieczenie niemieckiego ciasta bożonarodzeniowego Stollen, przygotowanie ogniska, przy którym wszyscy wieczorem ochoczo się dogrzewali i przedstawiali tradycje bożonarodzeniowe nie tylko polskie i niemieckie, ale również meksykańskie, amerykańskie i rosyjskie.

Również przedostatni dzień upłynął bardzo szybko, wycieczka do Kościoła Pokoju w Świdnicy i wieczór przy kominku z Melittą Sallai, której opowieści o życiu w dawnej Muhrau wszyscy wysłuchali w ogromnym skupieniu i potem zadawali mnóstwo pytań, których nie było końca.

Ostatni dzień to refleksja i plany na następne spotkanie. I wniosek, że tylko spotkanie pozwala znaleźć wspólny mianownik do dialogu.

Czas spędzony w Morawie był przyczynkiem do refleksji o stereotypach, którymi posługujemy się myśląc o innym kraju i szukaniu drogi do szukania porozumienia.

Czytany 8271 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 13 luty 2018 06:50

Dlaczego warto zapisać się do newslettera serwisu palacmorawa.pl ?

  • Informacje na temat zniżek
  • Weekendy za pół ceny
  • Systematyczne informacje o atrakcjach Dolnego Śląska

Podaj swoje imię oraz e-mail

How many eyes has a typical person? (ex: 1)
Imię
Email