Fundacja Św. Jadwigi

Fundacja Św. Jadwigi

 • Wesołych Świąt Napisano piątek, 24 grudzień 2021 07:39
  Wesołych Świąt Wszystkim Klientom pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia: spokojnych i szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia. Niech los pomaga Państwu zrealizować wszystkie plany i…
 • Miłość to niebo na ziemi Napisano wtorek, 14 grudzień 2021 06:43
  Miłość to niebo na ziemi W dniu 12 grudnia 2021 roku w Fundacji św. Jadwigi odbył się koncert adwentowy pod tytułem: "Miłość to niebo na…
  Czytaj dalej...
 • ZREALIZUJ BON TURYSTYCZNY W PAŁACU MORAWA! Napisano środa, 09 czerwiec 2021 17:21
  ZREALIZUJ BON TURYSTYCZNY W PAŁACU MORAWA! Jest nam miło poinformować Państwa, że od dnia 10.06.2021r. można zrealizować w naszym Pałacu Polski Bon Turystyczny.
  Czytaj dalej...
 • Wesołych Świąt! Napisano piątek, 18 grudzień 2020 17:02
  Z podziękowaniem za zaufanie, wszystkim naszym Klientom, przesyłamy życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia, miłych chwil spędzonych w rodzinnym gronie a…
  Czytaj dalej...
 • Bawiąc się pomagać potrzebującym Napisano wtorek, 01 październik 2019 16:24
  Bawiąc się pomagać potrzebującym We wrześniowy weekend 14.-15. września br. Pałac w Morawie stał się miejscem interesującej imprezy zorganizowanej przez mieszkającą w Hamburgu jeleniogórzankę…
  Czytaj dalej...
więcej aktualności

Park jest przestrzenią przeżyć – informacje na temat historycznego zespołu parkowego w Morawie

Do pałacu przynależy park

Aby zachować cenne historyczne założenie parkowe w Morawie i ponownie nadać mu interesujące ramy dla turystów, stało się ono celem projektu dofinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. W dniach 12 - 18 listopada 2012, uczniowie z profilowanego "Zespółu Szkół w Mokrzeszowie" wykonali tablice informacyjne o parku i ustawili je w dwóch odpowiednich miejscach, aby mogły informować zwiedzających i okolicznych mieszkańców o szczególnych walorach parku.

Uczniowie pracowali pod nadzorem specjalistów i miłośników parków z Niemiec i z Polski, czyli osób, które znają założenie parkowe i okolicę i potrafią przekazać tą wiedzę.
Podczas zajęć teoretycznych i praktycznych ucznoiwie zbadali różnorodność historyczną, biologiczną i ekologiczną tego obszaru wypoczynkowego, ważnego dla regionu i wykonali prace praktyczne nad odtworzeniem historycznych ścieżek. W tym czasie został też odtworzony most i oddany do użytku. Prace odbywały się pod kierownictwem Pana Ekkeharda Brukscha, wieloletniego inspektora parku w niemieckim Mużakowie (Bad Muskau), który jest jednocześnie patronem parku w Morawie. Most został otworzony w obecności Burmistrza Strzegomia, Pana Zbigniewa Suchyty oraz Starosty świdnickiego, Pana Zygmunta Worsy.

„Budowanie mostów jest też celem Fundacji Św. Jadwigi, która została wyróżniona w roku 2002 Nagrodą Polsko-Niemiecką. Zostaje ona przyznawana przez ministrów spraw zagranicznych obydwóch krajów za starania o wsparcie dobrosąsiedzkich i przyjacielskich stosunków polsko-niemieckich.

W piątek i w sobotę do prac przyłączyli się lokalni mieszkańcy i miłośnicy parków z Niemiec i z Polski, aby wziąć udział w seminarium parkowym. W pracach uczestniczyło ponad 100 osób. Z Gimnazjum nr 2 ze Strzegomia przybyło na miejsce dodatkowe wsparcie w postaci wielu chętnych do pomocy uczniów.

Ponadto uczestnicy mieli możliwość usłyszenia wieczorem dwóch interesujących specjalistycznych referatów na temat historii i zastosowania granitu oraz zastosowania kamieni w parkach krajobrazowych. Referaty zostały wygłoszone przez pana Ekkharda Bruckscha oraz Pana Krzysztofa Skolaka ,Prezesa Fundacji Bazalt.

Ukoronowaniem pod koniec tygodnia było ustawienie tablic informacyjnych.

Burmistrz Strzegomia włączył się do prac mimo obchodzenia tego dnia swoich urodzin. Dzięki takim wielu dobrym przykładom osobistego zaangażowania, w zimowe dni w przedszkolu będzie ciepło, przyjemnie i sucho.

Realizacja przedmiotowego projektu możliwa była dzięki dotacjom otrzymanym od licznych sponsorów, wśród których znaleźli się:

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Czytany 21203 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 08 czerwiec 2014 08:55

Dlaczego warto zapisać się do newslettera serwisu palacmorawa.pl ?

 • Informacje na temat zniżek
 • Weekendy za pół ceny
 • Systematyczne informacje o atrakcjach Dolnego Śląska

Podaj swoje imię oraz e-mail

How many eyes has a typical person? (ex: 1)
Imię
Email