Fundacja Św. Jadwigi

Fundacja Św. Jadwigi

więcej aktualności

Regionalna kulinarna tożsamość Śląska

Ten wyjątkowo udany projekt spotkania młodzieży został zakończony 15.11.2012r. Wzięli w nim udział uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu, którzy wraz ze swoimi nauczycielami Elżbietą Farion i Kamilą Mazur odwiedzili Gimnazjum im. Schillera w Bautzen i zostali tam przyjęci przez Winfrieda Müllera i Detlefa Schnick.

Podczas pobytu uczniowie mieli okazję zwiedzić przepiękne stare miasto, urocze uliczki Budziszyna. Po zwiedzaniu miasta i pysznym poczęstunku młodzież wzięła udział w pieczeniu chleba. Późnym popołudniem po podsumowaniu projektu strona polska powróciła do Strzegomia.

Tą wizytę poprzedziło spotkanie w Pałacu Morawie należącym do Fundacji św. Jadwigi w Morawie, gdzie 15 uczniów z Gimnazjum im. Schillera, którymi kierowali panowie Winfried Müller i Detlef Schnick, wraz z uczniami z LO ze Strzegomia poznawało przez tydzień w teorii i w praktyce specjalności kuchni Śląskiej. Celem projektu było przybliżenie młodzieży tradycyjnych sposobów wyrobu żywności.Młodzież uczyła się w praktyce konserwować żywność, piec ciasta, pobierać miód, wytwarzać piwo, produkować wyroby mięsne po ubiciu świni i wytwarzać wiele innych rodzajów żywności. Wieczorami odbywały się wykłady na poszczególne tematy. Kierownictwo zajęć praktycznych objęła szefowa kuchni pani Stanisława Gos. Na zakończenie miejscowi mieszkańcy zostali zaproszeni na degustację gotowych dań. Na tę uroczystość przybyli z Bautzen kierownik Urzędu Administracji pan Hubertus Klaus z panią Helgą Rebentisch jak również dyrektor Gimnazjum im. Schillera pan Andreas Kämpe. Dyrektor strzegomskiego LO  pan Tomasz Marczak również wziął udział w poczęstunku z ekologicznej żywności.Projekt ten stał się początkiem partnerstwa dwóch szkół z Saksonii i Dolnego Śląska, która jak sądzimy będzie rozwijana w przyszłych latach.

Czytany 9468 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 08 czerwiec 2014 08:55

Dlaczego warto zapisać się do newslettera serwisu palacmorawa.pl ?

  • Informacje na temat zniżek
  • Weekendy za pół ceny
  • Systematyczne informacje o atrakcjach Dolnego Śląska

Podaj swoje imię oraz e-mail

How many eyes has a typical person? (ex: 1)
Imię
Email