Fundacja Św. Jadwigi

Fundacja Św. Jadwigi

więcej aktualności

Nareszcie się udało – dach pałacu w Morawie znowu świeci blaskiem!

Na czas, przed nastaniem zimy, w zeszłą sobotę o godzinie 16.45, pracownicy przedsiębiorstwa GALEKO z Wrocławia zamocowali na dachu ostatni kawałek ocynkowanej blachy z tytanu.

Od pięciu lat Fundacja Św. Jadwigi z Morawy starała się o uratowanie należącego do niej neoklasycznego pałacu. Budynek był zagrożony, bo stary dach nie był już szczelny i nie powstrzymywał deszczu przed wdzieraniem się do środka. Szkody były już widoczne gołym okiem i stawiały pod znakiem zapytania dalszą działalność charytatywnego przedszkola i międzynarodowego ośrodka edukacyjnego, które działają w pałacu.

Działając wspólnie pod hasłem „Razem jesteśmy silni” - remont dachu umożliwili partnerzy z polskiej strony: Dolnośląski Urząd Marszałkowski we Wrocławiu, gmina Strzegom, Fundacja Polska Miedż w Lubinie, natomiast z niemieckiej strony Fundacja Eryki-Simon (Erika-Simon-Stiftung), Fundacja Redel (Redel Stiftung), Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury z siedzibą w niemieckiej części Zgorzelca (Görlitz) ze środków Pełnomocnika Rządu Federalnego ds Kultury i Mediów (Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz,Görlitz (DPS),oraz inni prywatni ofiarodawcy z Niemiec. Prace zostały przeprowadzone według planu uwzględniającego konserwację zabytków, stworzone zostały przez biuro Pana Jacka Kramnika. Materiał do pokrycia dachu dostarczyło przedsiębiorstwo RHEINZINK/Polska.

Podczas skromnej uroczystości reprezentanci Fundacji Św. Jadwigi podziękowali ofiarodawcom oraz wszystkim, którzy się przyczynili do remontu. Zarząd reprezentowali Pani Arletta Drozdowicz, Pani Agata Tomaszewska, Pani Stanisława Gos oraz członkowie Rady Fundacji Pani Melitta Sallai, Pani Thesi von Werner i Pan Grzegorz Konarski. Polska strona ofiarodawców była reprezentowana przez wiceburmistrza gminy Strzegom, Pana Wiesława Witkowskiego, starostę powiatu świdnickiego, Pana Zygmunta Worsę oraz Konserwator Zabytków, Panią Barbarę Obelindę. Ze strony niemieckich ofiarodawców był obecny Pan Dr. Peter Schabe z Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury. Przyjechał specjalnie z Berlina, aby ocenić prace i potwierdzić dobrą współpracę z Fundacją Św. Jadwigi, która została wyróżniona po polskiej stronie.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Gmina Strzegom

Fundacja Polska Miedź

Erika Simon Stiftung

Redel Stiftung

Der Beaufragte der Bundesregierung fur Kultur und Medien

Deutsch-Polnische Stiftung

jak również darowiznom od osób prywatnych z Polski, Niemiec i Szwajcarii.

Czytany 10807 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 08 czerwiec 2014 08:55

Dlaczego warto zapisać się do newslettera serwisu palacmorawa.pl ?

  • Informacje na temat zniżek
  • Weekendy za pół ceny
  • Systematyczne informacje o atrakcjach Dolnego Śląska

Podaj swoje imię oraz e-mail

How many eyes has a typical person? (ex: 1)
Imię
Email