Fundacja Św. Jadwigi

Fundacja Św. Jadwigi

więcej aktualności

Tożsamość kulinarna Śląska w wykonaniu uczniów z Liceum w Strzegomiu i Gimnazjum Schillera w Budziszynie

W ramach niemiecko-polskiego spotkania uczniów odbywającego się w dniach 08 – 14 października 2012 roku w Pałacu Morawa młodzież zapozna się w teorii i praktyce z tradycyjnymi potrawami śląskimi pod opieką specjalistów z Polski i z Niemiec.

Okres lat dziewięćdziesiątych to napływ do Polski wielu smaków kulinarnych z całego globu - kuchnia azjatycka, grecka, włoska ect. Wskutek tego tradycyjna kuchnia regionalna odeszła w zapomnienie. Obecnie, kiedy każdy z krajów UE stara się o wpisanie produktów na listę wyrobów regionalnych, potrzeba odświeżenia pamięci o tradycyjnej kuchni śląskiej. Jest ona w naszych domach nadal aktualna, a także atrakcyjna jako walor turystyki regionu.

Nikt nie może zaprzeczyć, że kuchnia regionalna jest elementem dziedzictwa narodowego, dlatego też nasza młodzież z Żeromskiego (15 osób) oraz młodzież z Budziszyna (15 osób) podejmie  próbę odświeżenia tradycji kulinarnych Śląska.

W ciągu tygodnia zajęć teoretycznych i praktycznych młodzież zapozna się z naturalnymi metodami konserwacji potraw, tradycyjnymi potrawami śląskimi, całym procesem przygotowywania zdrowych, pozbawionych konserwantów dań. Punktem kulminacyjnym projektu jest pokaz procesu warzenia piwa, prezentowany przez gościa z Niemiec, a przede wszystkim świniobicie i tworzenie wszystkich wyrobów wędliniarskich. Młodzież samodzielnie, pod opieką fachowca z Niemiec, zajmie się różnorodnymi kiełbasami, szynkami i boczkami, a efekty swojej pracy przedstawi na festynie zorganizowanym dla mieszkańców w sobotę 13. października 2012 o godz 17:00 w Pałacu Morawa, na który już serdecznie zapraszamy. W programie przewidziano degustację wyrobów, prezentację efektów warsztatów teoretycznych i własnej, utworzonej przez uczniów książki kucharskiej ze śląskimi przepisami.

To kolejne niesamowite przedsięwzięcie w Pałacu Morawa, który jest mekką ludzi pracujących dla porozumienia polsko - niemieckiego.

Projekt jest realizowany z funduszy Unii Europejskiej, Euroregionu Neise-Nisa–Nysa oraz SNPL 2007-2013.

Czytany 4834 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 08 czerwiec 2014 08:55

Dlaczego warto zapisać się do newslettera serwisu palacmorawa.pl ?

  • Informacje na temat zniżek
  • Weekendy za pół ceny
  • Systematyczne informacje o atrakcjach Dolnego Śląska

Podaj swoje imię oraz e-mail

How many eyes has a typical person? (ex: 1)
Imię
Email